Zřícenina a rozhledna Vítkův Hrádek – sleva 1+1 osoba zdarma

Zobrazení: 7240

Lipno, Šumava i Alpy jedním pohledem

Chcete vidět lipenské jezero z ptačí perspektivy? A k tomu také Alpy i šumavské velikány Smrčinu, Plechý či Špičák? Pak bezpodmínečně musíte vyrazit na Vítkův Hrádek. Při dobré viditelnosti odsud dohlédnete dokonce až na Dachsteinský ledovec.

Užijte si nejkrásnější výhled na Lipno, Šumavu i Alpy na jednom místě z nejvýše položeného hradu v Čechách. Vítkův Hrádek je dostupný autem, na kole i pěšky a otevřen je téměř celý rok. Zřícenina Vítkův Hrádek (Vítkův kámen), který byl založen již ve 13. století, patří k nejoblíbenějším turistickým cílům na Lipensku a jeho návštěvu rozhodně nebudete litovat.

Jedna osoba platí, druhá se kochá zdarma

Díky skvělé spolupráci provozovatelů Vítkova Hrádku s regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial můžete po celý rok využít atraktivní slevu 1+1 osoba zdarma pro vstup na rozhlednu, který je placený. V průvodci navíc najdete poukazy na další slevy v blízkém okolí.

Vítkův Hrádek se nachází v nadmořské výšce 1035 m v osadě Svatý Tomáš na pravém břehu lipenského jezera, 7 km od Frymburku (je potřeba přejet převozem na Frýdavu) a 6 km od Přední Výtoně. Je nejvýše položeným hradem v Čechách.

Jelikož Vítkův Hrádek i Svatý Tomáš leží v území bývalé „železné opony“, byla tato lokalita v letech 1948 – 1989 střežena armádou a pro normální smrtelníky téměř nepřístupná. Armáda Hrádek využívala jako hlásku protivzdušné obrany, a proto nezadržitelně chátral a po pádu komunistického režimu se nacházel v havarijním stavu.

Díky pracovitosti a obětavosti členů Spolku přátel Vítkova Hrádku se podařilo hrádek opravit a uvnitř postavit dřevěnou rozhlednu, ze které si nyní můžete nejkrásnější výhledy na celém Lipensku. Přímo na hrádku se nachází drobné občerstvení s posezením. Další možnosti občerstvení jsou na Svatém Tomáši (300 – 500 m od hrádku).

vitkuv radek rozhledna

Nahoře na rozhledně - Lipno jako na dlani. 

Ideální tip na výlet na kole i pěšky

Vítkův Hrádek je častým cílem pěších i cyklistických výletů. Přestože od hladiny lipenského jezera nastoupáte bezmála 300 výškových metrů, není tento výlet extra náročný. Doporučujeme začít ve Frymburku a výlet si na úvod (i závěr) zpestřit jízdou převozem na Frýdavu. Převoz jezdi každou hodinu „v celou“, ale v během hlavní sezóny i častěji.

1) Pro pěší vede přímo z Frýdavy žlutá turistická značka (téměř celá lesem, jen ca. 1 km vedle silnice), která se v lokalitě Uhliště spojuje s červenou značkou. Tato trasa je vhodná i pro horská kola, pokud si chcete dát pořádně do těla (strmá stoupání, kořínky, kamínky).

2) Pokud se na Vítkův Hrádek vydáte s dětmi na kole, nejméně náročná trasa vede po tzv. Mírové cestě (na Mapy.cz má číslo 1021 a žlutozelenou značku). Tato 8 km dlouhá trasa je celá asfaltová, je bez silničního provozu, většinou ve stínu a zvládnou ji i děti. Stoupání je až závěrečných 500 m pod Svatým Tomášem pozvolné. 

3) Kdo na kole či pěšky nemůže, dostane se téměř k hrádku i autem. Pod hrádkem se nachází bezplatné parkoviště, odtud musíte posledních 300 m pěšky po kamenité cestě (doporučujeme pevnou obuv, ne žabky).  Pokud se chcete projít více (2 km tam a 2 zpět), zaparkujte auto na parkovišti na Uhlišti (hned vedle silnice) a po turistické červené a žluté vystoupáte lesem až na hrádek.

mapa vitkuv hradek 

Klikněte zde pro zobrazení interaktivní mapy na portále Mapy.cz>>>

Domácí a zvěřinové speciality na Svatém Tomáši

Jak jsme již psali, drobné občerstvení s točeným pivem je přímo v útrobách Vítkova Hrádku. To ale není jediná možnost. 300 m pod hrádkem se nachází bistro Krmelec, kde připravují výborné burgry. V restauraci Hotelu Svatý Tomáš si vyberete hned z několika sezónních specialit.

Našim osvědčeným tipem je Hájovna Svatý Tomáš s letní terasou hned na kraji stejnojmenné osady, ve které rodina Perfollova připravuje vynikajicí zvěřinové speciality a další dobroty domácí kuchyně. Pokud si zde objednáte některé z hlavních jídel a předložíte turistického průvodce Grenzgenial, obdržíte velké pivo (či nealko nápoj) zdarma.

hajovna zverina

Domácí a zvěřinové speciality na v Hájovně Svatý Tomáš. Mňam!

Otevírací doba a vstupné

Vítkův Hrádek je od května do srpna otevřen denně. Během mimosezóny o víkendech, státních svátcích a prázdninách.  

Otevírací doba květen – září

květen 10:00 – 16:00

červen 10:00 – 17:00

červenec, srpen 10:00 – 18:00

září 10:00 – 17:00

Vstupné na rozhledu – 70 Kč dospělá osoba, 35 Kč dítě

Kontakt – Vítkův Hrádek

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420 606 710 171

web: http://www.vitkuvhradek.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/vitkuvhradek.cz/

Příklady letních slev v okolí Vítkova Hrádku s turistickým průvodcem Grenzgenial

(platí i během letních prázdnin!)

prevoz

Sleva 1+1 osoba (cyklista) zdarma na převoz Frymburk - Frýdava

 • Vítkův Hrádek – 1+1 zdarma: vstup na rozhlednu pro 2. osobu zdarma
 • Převoz Frymburk – Frýdava - 1+1 zdarma: jízda převozem pro 2. osobu zdarma (včetně jízdního kola)
 • Půjčovna kol Sport Řezáč Frymburk – 1+1 zdarma: zapůjčení horského/trekového kola, koloběžky, či elektrokoloběžky na 1 den pro 2. osobu zdarma.          
 • Půjčovna kol Lipno Centrum (Lipno, Frymburk) - Sleva 15% na zapůjčení letního sportovního vybavení kromě E-koloběžek HugoBike, paddleboardů a plachetnic.
 • Hájovna Svatý Tomáš – k 1 hlavnímu jídlu obdržíte 1 nápoj zdarma (velké pivo, cola, atd. – info u obsluhy).
 • Pizzeria Nautilus Frymburk - pizza 3+1 zdarma:při jednorázové objednávce 3 ks pizzy obdržíte 4. pizzu (v hodnotě nejlevnější objednané) zdarma.
 • Restaurace v hotelu Barborka (Přední Výtoň) - Sleva 125 Kč při celkové útratě 1000 Kč a více.
 • Vyhlídkové plavby parníkem po Lipně - Sleva 20% pro 1 – 5 osob na denní i večerní plavby.
 • Vyhlídkové plavby motorovým člunem (Dolní Vltavice) - Sleva 500 Kč při zakoupení 60minutové okružní plavby.
 • Půjčovna lodí a raftů Vltava (Vyšší Brod – Petr Putzer) – Sleva 200 Kč na jedno- a více- denní vodácký výlet na raftu pro 4 – 6 osob včetně vybavení a dopravy zpět.
 • Výstava Giganti doby ledové (Černá v Pošumaví) - 1+1 zdarma: ke každé zakoupené vstupence pro dospělou osobu 1 dětská vstupenka zdarma.
 • Adventure golf Fun Spot Lipno - 1+1 zdarma: vstupenka na Adventure Golf pro 2. osobu zdarma

Seznam všech slev v turistickém průvodci Grenzgenial zobrazíte ZDE>>>

Turistický průvodce pro volný čas na Lipně – Grenzgenial

cover grenzgenial

Na Lipně velmi oblíbený regionální turistický průvodce Grenzgenial je praktická kapesní knížka či mobilní aplikace, která vznikla díky spolupráci desítek místních podnikatelů v cestovním ruchu. Obsahuje ca. 80 poukazů na atraktivní volnočasové aktivity z Lipenska i blízkého okolí o celkové hodnotě přes 10 000 Kč. Přestože stojí 200 Kč, již po využití 1 – 2 výhod se vám peníze vrátí zpět. Průvodce zakoupíte v informačních centrech, u vybraných ubytovatelů a v dalších prodejních místech.

Pokud máte zájem o zakoupení mobilní aplikace, objednáte si ji na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

PRAKTICKÉ INFORMACE O PRŮVODCI GRENZGENIAL

Právo na tiskové chyby a změny výhod či jejich podmínek vyhrazeno.

Nejčtenější články

Zřícenina a rozhledna Vítkův Hrádek – nejkrásnější výhled na Lipensku

Užijte si nejkrásnější výhled na Lipno, Šumavu i Alpy na jednom místě z nejvýše položeného hradu v Čechách. Vítkův Hrádek je dostupný autem, na kole i pěšky a otevřen je téměř celý rok. Zřícenina Vítkův Hrádek (Vítkův kámen), který byl založen již ve 13. století, patří k nejoblíbenějším turistickým cílům na Lipensku a jeho návštěvu rozhodně nebudete litovat.

využitje atraktivní slevu 1+1 osoba zdarma 

Díky skvělé spolupráci provozovatelů Vítkova Hrádku s regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial můžete po celý rok využít atraktivní slevu 1+1 osoba zdarma pro vstup na rozhlednu, který je placený. V průvodci navíc najdete poukazy na další slevy v blízkém okolí.

Číst dále

Nové vydání turistického průvodce Grenzgenial

Ušetřete během dovolené na lipně stokoruny i více

Nové vydání oblíbeného turistického průvodce Grenzgenial Vám opět přináší 80 tipů a slev pro volný čas nejen z Lipenska, ale i blízkého okolí včetně příhraničí. O to jak ve standardní tištěné verzi, tak též jako mobilní aplikace, která obsahuje ještě více slev než tištěná verze. 

Průvodce, kterého pořídíte za 200 Kč (nebo zdarma k pobytu u spolupracujících ubytovatelů) Vám pomůže během Vaší dovolené ušetřit stokoruny i více. Aktuální vydání průvodce je platné do 30. června 2021. 

Číst dále

Vodní sporty a aktivity na Lipně a Vltavě s atraktivní letní slevou

Dopřejte si vodní sporty a zážitky na Vltavě a Lipně se slevou až 50%

Lipenské jezero a řeka Vltava je doslova rájem pro milovníky zážitků na vodě a od jara do podzimu přitahuje tisíce vodáckých nadšenců. 

Ať už se rozhodnete pro vodácky výlet na Vltavě v Národním Parku Šumava či z Vyššího Brodu, podniknete romantickou plavbu na voru historickým centrem Českého Krumlova, na Lipně zatoužíte pro svižné jízdě na katamaránu či plachetnici (i se zkušeným instruktorem), vyhlídkové plavbě parníkem či motorovým člunem nebo se chcete projet na stále oblíbenějším paddleboardu, v turistickém průvodci Grenzgenial vždy najdete atraktivní slevu, která platí i během letních prázdnin.

Číst dále

U Lipna si půjčíte kvalitní kola, elektrokola či koloběžky se slevou až 50%

Lipensko nabízí vynikající možnosti a bezpočet tras pro výlety na kole, elektrokole, inline bruslích či koloběžce. A to jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro sportovně laděné cyklisty a „bajkery“. A vůbec nevadí, že nemáte vlastní vybavení. Téměř v každé obci u Lipna se nachází půjčovny kol, elektrokol, koloběžek, inline bruslí a dalšího cyklistického vybavení.

Díky spolupráci několika oblíbených půjčoven kol s regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial pro volný čas na Lipně si můžete zapůjčit kola, inline brusle, elektrokola, koloběžky či elektro koloběžky se slevou až 50% a ušetříte i několik stokorun! 

Číst dále

Přehled nejlákavějších jarních slev pro volný čas na Lipně a v okolí

Bezpečnostní opatření kvůli Koronaviru už téměř opadla, a proto většina turistických atrakcí, ubytovacích zařízení a služeb pro volný čas na Lipně jsou již v provozu.

Díky spolupráci desítek místních podnikatelů s regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial můžete využít slevy až 50% . Díky tomu si užijete volný čas na Lipně pestře a výhodně a ještě ušetříte nemalé peníze. 

Číst dále