Stavba nové lanovky na Hochfichtu - aktuální info a fotografie

Zobrazeno: 3951
nová lanovka hochficht prostřední stanice
Hotová budova prostřední stanice lanovky, vedle garáž pro kabinky

Nejčerstvější informace z průběhu výstavby

Ve skiareálu Hochficht nedaleko Lipna naplno probíhají stavební práce na nové 10ti-místné kabinkové lanovce Reischlbergbahn, která bude od letošní zimy vozit lyžaře na vrchol Reischlberg (Hraničník). Přečtěte si aktualizované informace z průběhu výstavby a podívejte na nové fotografie.

Nová 10ti-místná kabinková lanovka roste doslova „jako z vody“. Během srpna byly ukotveny všechny nosné sloupy a dokončena výstavba dolní, prostřední i vrcholové stanice a také garáže pro kabinky, která se bude nacházet vedle prostřední stanice (tam, kde kdysi končil dvojitý kotvový vlek vedoucí od hlavního parkoviště).

Na počátku září dorazily na Hochficht také první kabinky ve slušivé černo-červené barvě. V nejbližších bude na pořadu dne tzv. zaplétání nosného lana lanovky, které bude muset vydržet veškerý váhový nápor kabinek s lyžaři a také odolat větru.  

Výstavba zbrusu nové moderní kabinkové lanovky od italské firmy Leitner jde dle plánu a lanovka bude připravena vozit první lyžaře na vrchol Hraničník od prvního dne nadcházející lyžařské sezóny. Její začátek je v případě příznivých sněhových podmínek naplánován na 2. prosince 2017.

Více informací o nové lanovce se dozvíte ZDE.

FOTOGALERIE Z VÝSTAVBY NOVÉ LANOVKY NA HOCHFICHTU

Průběh výstavby nové lanovky na Hochfichtu

Původní kotvové vleky byly odstraněny 

Nejprve musely být kompletně demontovány původní kotvové vleky Holzschlaglifte a Reislchlberglift, které nová lanovka nahradí. To znamená, demontáž sloupů, navinutí lana, demolice nástupních i výstupních stanic včetně betonových patek původních sloupů.

demontáž starého vleku na Hochfichtu

Obří jáma pro dolní stanici lanovky

Na místě nástupní stanice vleků Holzschlaglifte hned vedle Skiareny Hochficht postupně vzniká nástupní stanice pro budoucí lanovku. Aby se tam vešla, muselo být obřími sbíječkami a bagry vytěženo 14 000 m3 zeminy a skály.

Ta však nepřišla vniveč a posloužila ke zpevnění rozšířené spodní části sjezdovky Standartabfahrt. Stejným způsobem se postupovalo v místě budoucí mezistanice a horní stanice lanovky, tam však rozsah zemních prací nebyl tak výrazný.

Betonování a zase betonování  

Dalším krokem bylo betonování základů pro celkem tři nástupní a výstupní stanice lanovky a také garáž pro parkování kabinek. Následovalo betonování samotných konstrukcí stanic a garáží. Přestože na fotografiích vše vypadá monstrózně, ve finále budou tyto stavby z převážné části ukryty pod zemí. Betonu a ocelové armatury bylo potřeba opravdu hodně, vždyť jen konstrukce mezistanice spolkla 500 tun.

A stejný postup probíhá až do dnešních dní u sloupů lanovky. Vyhrabat díry pro patky, připravit betonové výztuže, zašalovat a zabetonovat.

Montáž sloupů s pomocí vrtulníku

Jakmile betonové patky sloupů pořádně vytvrdly, začalo se s montáží sloupů lanovky, která potrvá pár následujících týdnů. U některých sloupů musel vypomoci vrtulník specializované firmy. Nejprve se pomocí extrémně pevných šroubů upevňuje holý sloup k betonové patce, poté jsou na vrchol sloupu s pomocí vrtulníku upevňovány systémy kladek, kterými povede lano lanovky. Jedná se o velmi náročnou výškovou práci vyžadující milimetrovou přesnost (rozhodně nic pro lidi trpící závratěmi). Do dnešního dne bylo smontováno první pět sloupů.

Stavení a montážní práce ukončeny

Příspěvek z 24.10.2017: Stavební práce na všech třech stanicích, trase i garáži pro kabinky byly ukončeny. Nyní probíhají dokončovací terénní úpravy okolo stanic, rozšíření dolní části sjezdovky Standardabfahrt.

Testovací provoz a zaškolování obsluhy

Příspěvek z 10.11.2017: Poslední fáze projektu je v plném proudu. Pracovníci firmy Leitner ropeway provádějí elektroinstalační práce a zároveň začíná testovací fáze. Při té je prověřen každý detail a každý pracovník obsluhy lanovky je podrobně proškolen. V tomto týdnu začne ostré testování za přítomnosti příslušných úřadů. Vše jde podle plánu.

Kolaudace 

Příspěvek z 17.11.2017: Výstavba 10místné kabinkové lanovky Reischlbergbahn byla úspěšně dokončena. Pracovníci Ministerstva pro dopravu, inovaci a technologii začali s finálním přezkušováním technického stavu lanovky, které bude ukončeno úspěšnou kolaudací a povolením pro ostrý provoz.

Podívejte se na video z upevňování sloupů nové lanovky na Hochfichtu

O přednostech a výhodách nové lanovky se více dozvíte ZDE.

Na další novinky z výstavby lanovky se můžete těšit zase za pár týdnů.

Zdroj: Hochficht Bergbahnen GmbH

Změny a chyb vyhrazeny.

Nejčtenější články

Aktuální sněhové zpravodajství: Konečně! O víkendu vypukne lyžařská sezóna

Tak jsme se konečně dočkali, Skiareál Lipno, Hochficht a Sternstein v sobotu 15. prosince přivítají první nedočkavé lyžaře. Počasí se po dvou strastiplných týdnech konečně umoudřilo, a tak zahájení lyžařské sezóny u Lipna už nic nestojí v cestě. Rolby rozhrnuly nasněžené hromady technického sněhu a navíc stále padá přírodní sníh a díky mrazům pokračuje zasněžování sjezdovek. Na své si přijdou také běžkaři na rakouském Schönebenu u hraničního přechodu Zadní Zvonková, kde je upraveno 14 km stop.

Číst dále

Přehled nejatraktivnějších slev na Lipně a okolí – zima 2018/19

Ušetřete během zimní dovolené na Lipně až několik tisíc

Exkluzivní slevy 1+1 zdarma a další skvělé výhody na skipasy, lyžařské půjčovny, wellness či slevy do vyhlášených restaurací. Přečtěte si aktuální přehled nejlepších výhod pro volný čas, díky kterým během zimní dovolené na Lipně a okolí ušetříte stokoruny i několik tisíc.

Číst dále
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka

Skiareál Sternstein - akce 1+1 skipas zdarma

SUPER AKCE na sternsteinu! JEDNA OSOBA PLATÍ, DRUHÁ LYŽUJE celý den ZDARMA. 

V oblíbeném rakouském skiareálu Sternstein, který leží jen 20 min. autem od Lipna a hodinu od Českých Budějovic, si můžete užít celodenní lyžování s exkluzivní slevou 1+1 skipas zdarma. Zkrátka, jedna osoba platí a druhá lyžuje celý den zdarma. 

Stačí, když na pokladně předložíte oblíbeného kapesního turistického průvodce Grenzgenial a hned ušetříte 30 € za 1denní skipas €!

Číst dále

Nové vydání turistického průvodce Grenzgenial

Ušetřete během dovolené na lipně stokoruny i více

Nové vydání oblíbeného turistického průvodce Grenzgenial Vám opět přináší desítky tipů a slev pro volný čas nejen z Lipenska, ale i blízkého okolí včetně příhraničí. O to jak ve standardní tištěné verzi, tak nově též jako mobilní aplikace. 

Průvodce, kterého pořídíte za 200 Kč (nebo zdarma k pobytu u spolupracujících ubytovatelů) Vám pomůže během Vaší dovolené ušetřit stokoruny i více. Nové vydání průvodce je platné až do 30. června 2019.

Číst dále
Svět pod hladinou Frymburk

Výstava Svět pod hladinou ve Frymburku

Úžasná podívaná ze života sladkých vod i oceánů

Ve Frymburku na Lipně byla otevřena jedna z nejzajímavějších zábavních atrakcí pro rodiny s dětmi. Nový Svět pod hladinou ve Wellness Hotelu Frymburk vás zavede do tajů sladkých vod i světových oceánů a jeho návštěva se hlavně pro děti stane nezapomenutelným zážitkem.

Vedle živých ryb můžete obdivovat desítky lastur mušlí či obří čelisti žraloků připomínající právě nabroušenou pilu. Anebo si u foto pointu na hlavu nasadit skafandr z časů Julese Verna a odnést si domů vzpomínku na návštěvu Světa pod hladinou.

Číst dále

Bruslení na Lipně - aktuální informace, půjčovny bruslí

Síla ledu na upravených a měřených místech dosáhla 19 cm i více, což umožňuje bezpečné hromadné bruslení. I tak správci ledové dráhy doporučuji pohybovat se výhradně na upravené dráze, kde je síla ledu kontrolována.

Bruslařské ovály jsou upraveny ve Frymburku, Lipně nad Vltavou, Přední Výtoni a Horní Plané. Ve vybraných půjčovnách si můžete půjčit nebo nabrousit brusle s atraktivní slevou 1+1 osoba zdarma. 

Číst dále
Vyhlídkové plavby po Lipně
Okružní plavba po Lipně pro 2. osobu zdarma s průvodcem Grenzgenial

Babí léto na Lipně – přehled nejatraktivnějších slev pro volný čas

Rušnou letní sezónu na Lipensku vystřídalo babí léto, které patří k nejkrásnějším obdobím pro výlety do přírody, jízdě na kole, koloběžce či inline bruslích a dalším skvělým zážitkům.

Pokud se touto dobou chystáte na Lipno, přinášíme Vám přehled nejlákavějších tipů a slev pro volný čas, díky kterým ušetříte stokoruny i více. 

Číst dále
frymburska-stopa-start

Frymburská stopa 2018 - Výsledky

Jedinečný běžkařský zážitek a unikát, který jinde v Čechách nenajdete! Závod Frymburská stopa 2018 se poběží v sobotu 3. března na zamrzlém Lipně! Přijďte si užít pohodový závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati s převýšením 0 m :-). 

Už to vypadalo, že letošní zimu se tradiční Frymburská stopa kvůli výkyvům počasí neuskuteční, avšak počasí na konci února zařídilo vše jinak. Sice nenapadlo dostatek přírodního sněhu, ale díky silným mrazům zamrzlo lipenské jezero, a proto se podařilo upravit stopy právě zde.

Číst dále

Single trail Frymburk na Lipně

Příznivci terénní jízdy na horském kole se konečně dočkali i u největší tuzemské louže, tedy na Lipně. V lese nad malebným městečkem Frymburk vznikl v roce 2016 nový single trail, první svého druhu v jihočeském kraji.

Jeho hlavní předností je úchvatný výhled na jezero z vrcholu Marta a jednoznačně pestrost trailu. Single trail je kocipován, aby ho sjeli rekreační cyklisté i děti od 10 let, ale nudit se nebudou ani zkušení bikeři. 

Číst dále