Stavba nové lanovky na Hochfichtu - aktuální info a fotografie

Zobrazeno: 2886
nová lanovka hochficht prostřední stanice
Hotová budova prostřední stanice lanovky, vedle garáž pro kabinky

Nejčerstvější informace z průběhu výstavby

Ve skiareálu Hochficht nedaleko Lipna naplno probíhají stavební práce na nové 10ti-místné kabinkové lanovce Reischlbergbahn, která bude od letošní zimy vozit lyžaře na vrchol Reischlberg (Hraničník). Přečtěte si aktualizované informace z průběhu výstavby a podívejte na nové fotografie.

Nová 10ti-místná kabinková lanovka roste doslova „jako z vody“. Během srpna byly ukotveny všechny nosné sloupy a dokončena výstavba dolní, prostřední i vrcholové stanice a také garáže pro kabinky, která se bude nacházet vedle prostřední stanice (tam, kde kdysi končil dvojitý kotvový vlek vedoucí od hlavního parkoviště).

Na počátku září dorazily na Hochficht také první kabinky ve slušivé černo-červené barvě. V nejbližších bude na pořadu dne tzv. zaplétání nosného lana lanovky, které bude muset vydržet veškerý váhový nápor kabinek s lyžaři a také odolat větru.  

Výstavba zbrusu nové moderní kabinkové lanovky od italské firmy Leitner jde dle plánu a lanovka bude připravena vozit první lyžaře na vrchol Hraničník od prvního dne nadcházející lyžařské sezóny. Její začátek je v případě příznivých sněhových podmínek naplánován na 2. prosince 2017.

Více informací o nové lanovce se dozvíte ZDE.

FOTOGALERIE Z VÝSTAVBY NOVÉ LANOVKY NA HOCHFICHTU

Průběh výstavby nové lanovky na Hochfichtu

Původní kotvové vleky byly odstraněny 

Nejprve musely být kompletně demontovány původní kotvové vleky Holzschlaglifte a Reislchlberglift, které nová lanovka nahradí. To znamená, demontáž sloupů, navinutí lana, demolice nástupních i výstupních stanic včetně betonových patek původních sloupů.

demontáž starého vleku na Hochfichtu

Obří jáma pro dolní stanici lanovky

Na místě nástupní stanice vleků Holzschlaglifte hned vedle Skiareny Hochficht postupně vzniká nástupní stanice pro budoucí lanovku. Aby se tam vešla, muselo být obřími sbíječkami a bagry vytěženo 14 000 m3 zeminy a skály.

Ta však nepřišla vniveč a posloužila ke zpevnění rozšířené spodní části sjezdovky Standartabfahrt. Stejným způsobem se postupovalo v místě budoucí mezistanice a horní stanice lanovky, tam však rozsah zemních prací nebyl tak výrazný.

Betonování a zase betonování  

Dalším krokem bylo betonování základů pro celkem tři nástupní a výstupní stanice lanovky a také garáž pro parkování kabinek. Následovalo betonování samotných konstrukcí stanic a garáží. Přestože na fotografiích vše vypadá monstrózně, ve finále budou tyto stavby z převážné části ukryty pod zemí. Betonu a ocelové armatury bylo potřeba opravdu hodně, vždyť jen konstrukce mezistanice spolkla 500 tun.

A stejný postup probíhá až do dnešních dní u sloupů lanovky. Vyhrabat díry pro patky, připravit betonové výztuže, zašalovat a zabetonovat.

Montáž sloupů s pomocí vrtulníku

Jakmile betonové patky sloupů pořádně vytvrdly, začalo se s montáží sloupů lanovky, která potrvá pár následujících týdnů. U některých sloupů musel vypomoci vrtulník specializované firmy. Nejprve se pomocí extrémně pevných šroubů upevňuje holý sloup k betonové patce, poté jsou na vrchol sloupu s pomocí vrtulníku upevňovány systémy kladek, kterými povede lano lanovky. Jedná se o velmi náročnou výškovou práci vyžadující milimetrovou přesnost (rozhodně nic pro lidi trpící závratěmi). Do dnešního dne bylo smontováno první pět sloupů.

Stavení a montážní práce ukončeny

Příspěvek z 24.10.2017: Stavební práce na všech třech stanicích, trase i garáži pro kabinky byly ukončeny. Nyní probíhají dokončovací terénní úpravy okolo stanic, rozšíření dolní části sjezdovky Standardabfahrt.

Testovací provoz a zaškolování obsluhy

Příspěvek z 10.11.2017: Poslední fáze projektu je v plném proudu. Pracovníci firmy Leitner ropeway provádějí elektroinstalační práce a zároveň začíná testovací fáze. Při té je prověřen každý detail a každý pracovník obsluhy lanovky je podrobně proškolen. V tomto týdnu začne ostré testování za přítomnosti příslušných úřadů. Vše jde podle plánu.

Kolaudace 

Příspěvek z 17.11.2017: Výstavba 10místné kabinkové lanovky Reischlbergbahn byla úspěšně dokončena. Pracovníci Ministerstva pro dopravu, inovaci a technologii začali s finálním přezkušováním technického stavu lanovky, které bude ukončeno úspěšnou kolaudací a povolením pro ostrý provoz.

Podívejte se na video z upevňování sloupů nové lanovky na Hochfichtu

O přednostech a výhodách nové lanovky se více dozvíte ZDE.

Na další novinky z výstavby lanovky se můžete těšit zase za pár týdnů.

Zdroj: Hochficht Bergbahnen GmbH

Změny a chyb vyhrazeny.

Nejčtenější články

Aktuální sněhové zpravodajství: Ladovská zima, příprava bruslařské dráhy vrcholí

V noci na středu slabě sněžilo a na Lipensku panuje ladovská zima! Jelikož stále mrzne, sílí i led na zamrzlém Lipně a správci ledové magistrály intenzivně pracují na úpravě bruslařské dráhy. Ta je pro veřejné bruslení stále oficiálně mimo provoz, ale předpověď počasí vypadá slibně a otevření bruslařské dráhy vypadá velmi slibně.

Skiareál Lipno má otevřeno 11,8 km sjezdovek, Hochficht má otevřeny všechny sjezdovky (21 km), Sternstein rovněž všechny sjezdovky (5,1  km), Skipark Frymburk obě sjezdovky a dětský park. Běžecké stopy jsou upraveny na Schönebenu (79km), okolo Sternsteinu (28 km), Lipno - Frymburk (12 km) 

Číst dále
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka

Skiareál Sternstein - akce 1+1 skipas zdarma

SUPER AKCE na sternsteinu! JEDNA OSOBA PLATÍ, DRUHÁ LYŽUJE celý den ZDARMA. 

V oblíbeném rakouském skiareálu Sternstein, který leží jen 20 min. autem od Lipna a hodinu od Českých Budějovic, si můžete užít celodenní lyžování s exkluzivní slevou 1+1 skipas zdarma. Zkrátka, jedna osoba platí a druhá lyžuje celý den zdarma. 

Stačí, když na pokladně předložíte oblíbeného kapesního turistického průvodce Grenzgenial a hned ušetříte až 28,50 € za 1denní skipas €!

Číst dále

Přehled nejatraktivnějších slev na Lipně a okolí – zima 2017/18

Ušetřete během zimní dovolené na Lipně až několik tisíc

Exkluzivní slevy 1+1 zdarma a další skvělé výhody na skipasy, lyžařské půjčovny a servis. Vstupy do aquaparku a wellness stejně jako slevy do vyhlášených restaurací. Přečtěte si aktuální přehled nejlepších výhod pro volný čas, díky kterým během zimní dovolené na Lipně a okolí ušetříte stokoruny i několik tisíc.

Číst dále
škola skiareál lipno
Lyžařská škola Skischool Lipno

Skiareál Lipno představil novinky zimní sezóny 2017/18

Skiareál Lipno je v těchto dnech v plné přípravě na zimní sezónu. Investice půjdou do desítek miliónů korun.

Na svazích se opět vyřádí rodiny s dětmi, začátečníci i zkušenější lyžaři. Mezi novinky bude patřit prodloužená skicrossová trať, rozšířený snowpark, nebo měřený slalom. Mnozí mají také možnost získat práci v kolektivu místní lyžařské školy, nebo v zázemí areálu.

Číst dále
Nová lanovka na Hochfichtu
Tak bude vypadat nová kabinková lanovka na Hochfichtu

Skiareál Hochficht postaví do příští zimy novou lanovku na Hraničník

moderní kabinková lanovka na hochfichtu

Dlouho omílané téma dostalo reálnou podobu. Ve skiareálu Hochficht postaví do začátku zimní sezóny 2017/18 novou lanovku na vrchol Hraničníku. Tedy pouze na rakouské straně. Bude se jednat o nejnovější typ kabinkové lanovky pro 10 osob od firmy Leitner a ponese jméno Reischelbergbahn. Nová lanovka nahradí dosluhující kotvové vleky Holzschlaglifte a Reischelberglift. 

Číst dále

Bruslařská dráha na Lipně

Fenomén jménem bruslení na zamrzlém Lipně

Kombinace atraktivního lyžování na Lipně i v blízkém Rakousku s bruslením na zamrzlé hladině Lipna. Toto jedinečné a magické spojení můžete zažít pouze na Lipně, a proto je zimní dovolená na Lipně stále populárnější a každoročně přiláká desetitisíce nadšených fandů lyžování a bruslení.

Číst dále
nová lanovka hochficht prostřední stanice
Hotová budova prostřední stanice lanovky, vedle garáž pro kabinky

Stavba nové lanovky na Hochfichtu - aktuální info a fotografie

Nejčerstvější informace z průběhu výstavby

Ve skiareálu Hochficht nedaleko Lipna naplno probíhají stavební práce na nové 10ti-místné kabinkové lanovce Reischlbergbahn, která bude od letošní zimy vozit lyžaře na vrchol Reischlberg (Hraničník). Přečtěte si aktualizované informace z průběhu výstavby a podívejte na nové fotografie.

Číst dále
Nová kabinková lanovka na Hochfichtu
Takto vypadá krytá kabinka pro 10 lidí pro novou lanovku na Hochfichtu

Výstavba nové kabinkové lanovky na Hochfichtu začala

Sotva, co skiareálu Hochficht skončila zimní sezóna a roztálo 50 cm sněhu, který na přelomu dubna a května nečekaně napadl, začala naplno výstavba nové 10místné kabinkové lanovky na vrchol Reischelberg (Hraničník).

Jako první musely být demontovány kotvové vleky Holzschlaglifte. Momentálně probíhají zemní práce v nástupní stanici a mezistanici. 

Číst dále
Svět pod hladinou Frymburk

Výstava Svět pod hladinou ve Frymburku

Úžasná podívaná ze života sladkých vod i oceánů

Ve Frymburku na Lipně byla otevřena jedna z nejzajímavějších zábavních atrakcí pro rodiny s dětmi. Nový Svět pod hladinou ve Wellness Hotelu Frymburk vás zavede do tajů sladkých vod i světových oceánů a jeho návštěva se hlavně pro děti stane nezapomenutelným zážitkem.

Vedle živých ryb můžete obdivovat desítky lastur mušlí či obří čelisti žraloků připomínající právě nabroušenou pilu. Anebo si u foto pointu na hlavu nasadit skafandr z časů Julese Verna a odnést si domů vzpomínku na návštěvu Světa pod hladinou.

Číst dále