Zřícenina a rozhledna Vítkův Hrádek – sleva 1+1 osoba zdarma

Zobrazení: 14909

Lipno, Šumava i Alpy jedním pohledem

Chcete vidět lipenské jezero z ptačí perspektivy? A k tomu také Alpy i šumavské velikány Smrčinu, Plechý či Špičák? Pak bezpodmínečně musíte vyrazit na Vítkův Hrádek. Při dobré viditelnosti odsud dohlédnete dokonce až na Dachsteinský ledovec.

Užijte si nejkrásnější výhled na Lipno, Šumavu i Alpy na jednom místě z nejvýše položeného hradu v Čechách. Vítkův Hrádek je dostupný autem, na kole i pěšky a otevřen je téměř celý rok. Zřícenina Vítkův Hrádek (Vítkův kámen), který byl založen již ve 13. století, patří k nejoblíbenějším turistickým cílům na Lipensku a jeho návštěvu rozhodně nebudete litovat.

Jedna osoba platí, druhá se kochá zdarma

Díky skvělé spolupráci provozovatelů Vítkova Hrádku s regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial můžete po celý rok využít atraktivní slevu 1+1 osoba zdarma pro vstup na rozhlednu, který je placený. V průvodci navíc najdete poukazy na další slevy v blízkém okolí.

Vítkův Hrádek se nachází v nadmořské výšce 1035 m v osadě Svatý Tomáš na pravém břehu lipenského jezera, 7 km od Frymburku (je potřeba přejet převozem na Frýdavu) a 6 km od Přední Výtoně. Je nejvýše položeným hradem v Čechách.

Jelikož Vítkův Hrádek i Svatý Tomáš leží v území bývalé „železné opony“, byla tato lokalita v letech 1948 – 1989 střežena armádou a pro normální smrtelníky téměř nepřístupná. Armáda Hrádek využívala jako hlásku protivzdušné obrany, a proto nezadržitelně chátral a po pádu komunistického režimu se nacházel v havarijním stavu.

Díky pracovitosti a obětavosti členů Spolku přátel Vítkova Hrádku se podařilo hrádek opravit a uvnitř postavit dřevěnou rozhlednu, ze které si nyní můžete nejkrásnější výhledy na celém Lipensku. Přímo na hrádku se nachází drobné občerstvení s posezením. Další možnosti občerstvení jsou na Svatém Tomáši (300 – 500 m od hrádku).

vitkuv radek rozhledna

Nahoře na rozhledně - Lipno jako na dlani. 

Ideální tip na výlet na kole i pěšky

Vítkův Hrádek je častým cílem pěších i cyklistických výletů. Přestože od hladiny lipenského jezera nastoupáte bezmála 300 výškových metrů, není tento výlet extra náročný. Doporučujeme začít ve Frymburku a výlet si na úvod (i závěr) zpestřit jízdou převozem na Frýdavu. Převoz jezdi každou hodinu „v celou“, ale v během hlavní sezóny i častěji.

1) Pro pěší vede přímo z Frýdavy žlutá turistická značka (téměř celá lesem, jen ca. 1 km vedle silnice), která se v lokalitě Uhliště spojuje s červenou značkou. Tato trasa je vhodná i pro horská kola, pokud si chcete dát pořádně do těla (strmá stoupání, kořínky, kamínky).

2) Pokud se na Vítkův Hrádek vydáte s dětmi na kole, nejméně náročná trasa vede po tzv. Mírové cestě (na Mapy.cz má číslo 1021 a žlutozelenou značku). Tato 8 km dlouhá trasa je celá asfaltová, je bez silničního provozu, většinou ve stínu a zvládnou ji i děti. Stoupání je až závěrečných 500 m pod Svatým Tomášem pozvolné. 

3) Kdo na kole či pěšky nemůže, dostane se téměř k hrádku i autem. Pod hrádkem se nachází bezplatné parkoviště, odtud musíte posledních 300 m pěšky po kamenité cestě (doporučujeme pevnou obuv, ne žabky).  Pokud se chcete projít více (2 km tam a 2 zpět), zaparkujte auto na parkovišti na Uhlišti (hned vedle silnice) a po turistické červené a žluté vystoupáte lesem až na hrádek.

mapa vitkuv hradek 

Klikněte zde pro zobrazení interaktivní mapy na portále Mapy.cz>>>

Domácí a zvěřinové speciality na Svatém Tomáši

Jak jsme již psali, drobné občerstvení s točeným pivem je přímo v útrobách Vítkova Hrádku. To ale není jediná možnost. 300 m pod hrádkem se nachází bistro Krmelec, kde připravují výborné burgry. V restauraci Hotelu Svatý Tomáš si vyberete hned z několika sezónních specialit.

Našim osvědčeným tipem je Hájovna Svatý Tomáš s letní terasou hned na kraji stejnojmenné osady, ve které rodina Perfollova připravuje vynikajicí zvěřinové speciality a další dobroty domácí kuchyně. Pokud si zde objednáte některé z hlavních jídel a předložíte turistického průvodce Grenzgenial, obdržíte velké pivo (či nealko nápoj) zdarma.

hajovna zverina

Domácí a zvěřinové speciality na v Hájovně Svatý Tomáš. Mňam!

Otevírací doba a vstupné

Vítkův Hrádek je od května do srpna otevřen denně. Během mimosezóny o víkendech, státních svátcích a prázdninách.  

Otevírací doba květen – září

květen 10:00 – 16:00

červen 10:00 – 17:00

červenec, srpen 10:00 – 18:00

září 10:00 – 17:00

Vstupné na rozhledu – 70 Kč dospělá osoba, 35 Kč dítě

Kontakt – Vítkův Hrádek

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

mobil: +420 606 710 171

web: http://www.vitkuvhradek.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/vitkuvhradek.cz/

Příklady letních slev v okolí Vítkova Hrádku s turistickým průvodcem Grenzgenial

(platí i během letních prázdnin!)

prevoz

Sleva 1+1 osoba (cyklista) zdarma na převoz Frymburk - Frýdava

 • Vítkův Hrádek – 1+1 zdarma: vstup na rozhlednu pro 2. osobu zdarma
 • Převoz Frymburk – Frýdava - 1+1 zdarma: jízda převozem pro 2. osobu zdarma (včetně jízdního kola)
 • Půjčovna kol Sport Řezáč Frymburk – 1+1 zdarma: zapůjčení horského/trekového kola, koloběžky, či elektrokoloběžky na 1 den pro 2. osobu zdarma.          
 • Půjčovna kol Lipno Centrum (Lipno, Frymburk) - Sleva 15% na zapůjčení letního sportovního vybavení kromě E-koloběžek HugoBike, paddleboardů a plachetnic.
 • Hájovna Svatý Tomáš – k 1 hlavnímu jídlu obdržíte 1 nápoj zdarma (velké pivo, cola, atd. – info u obsluhy).
 • Pizzeria Nautilus Frymburk - pizza 3+1 zdarma:při jednorázové objednávce 3 ks pizzy obdržíte 4. pizzu (v hodnotě nejlevnější objednané) zdarma.
 • Restaurace v hotelu Barborka (Přední Výtoň) - Sleva 125 Kč při celkové útratě 1000 Kč a více.
 • Vyhlídkové plavby parníkem po Lipně - Sleva 20% pro 1 – 5 osob na denní i večerní plavby.
 • Vyhlídkové plavby motorovým člunem (Dolní Vltavice) - Sleva 500 Kč při zakoupení 60minutové okružní plavby.
 • Půjčovna lodí a raftů Vltava (Vyšší Brod – Petr Putzer) – Sleva 200 Kč na jedno- a více- denní vodácký výlet na raftu pro 4 – 6 osob včetně vybavení a dopravy zpět.
 • Výstava Giganti doby ledové (Černá v Pošumaví) - 1+1 zdarma: ke každé zakoupené vstupence pro dospělou osobu 1 dětská vstupenka zdarma.
 • Adventure golf Fun Spot Lipno - 1+1 zdarma: vstupenka na Adventure Golf pro 2. osobu zdarma

Seznam všech slev v turistickém průvodci Grenzgenial zobrazíte ZDE>>>

Turistický průvodce pro volný čas na Lipně – Grenzgenial

cover grenzgenial

Na Lipně velmi oblíbený regionální turistický průvodce Grenzgenial je praktická kapesní knížka či mobilní aplikace, která vznikla díky spolupráci desítek místních podnikatelů v cestovním ruchu. Obsahuje ca. 80 poukazů na atraktivní volnočasové aktivity z Lipenska i blízkého okolí o celkové hodnotě přes 10 000 Kč. Přestože stojí 200 Kč, již po využití 1 – 2 výhod se vám peníze vrátí zpět. Průvodce zakoupíte v informačních centrech, u vybraných ubytovatelů a v dalších prodejních místech.

Pokud máte zájem o zakoupení mobilní aplikace, objednáte si ji na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

PRAKTICKÉ INFORMACE O PRŮVODCI GRENZGENIAL

Právo na tiskové chyby a změny výhod či jejich podmínek vyhrazeno.

Nejčtenější články

Přehled nejatraktivnějších slev na Lipně a okolí – zima 2022/23

Ušetřete během zimní dovolené na Lipně až několik tisíc

Exkluzivní slevy 1+1 zdarma a další skvělé výhody na skipasy, lyžařské půjčovny, wellness či slevy do vyhlášených restaurací. Přečtěte si aktuální přehled nejlepších výhod pro volný čas, díky kterým během zimní dovolené na Lipně a okolí ušetříte stokoruny i několik tisíc.

Číst dále
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka
Velkou výhodou Sternsteinu je krytá kabinková lanovka

Skiareál Sternstein - akce 1+1 skipas zdarma

SUPER AKCE na sternsteinu! JEDNA OSOBA PLATÍ, DRUHÁ LYŽUJE celý den ZDARMA. 

V oblíbeném rakouském skiareálu Sternstein, který leží jen 20 min. autem od Lipna a hodinu od Českých Budějovic, si můžete užít celodenní lyžování s exkluzivní slevou 1+1 skipas zdarma. Zkrátka, jedna osoba platí a druhá lyžuje celý den zdarma. 

Stačí, když na pokladně předložíte oblíbeného kapesního turistického průvodce Grenzgenial a hned ušetříte 36 € za 1denní skipas! Akce je platná ve dnech pondělí - čtvrtek. 

Číst dále

Sleva 15 € na Hochficht s turistickým průvodcem Grenzgenial

Vyrazte během pracovního týdne s přáteli či rodinou na jednodenní lyžovačku na Hochficht, užijte si parádní lyžování na poloprázdných sjezdovkách a ušetřete díky turistickému průvodci Grenzgenial 15 €!

Skiareál Hochficht u Lipna, největší rakouský skiareál mimo Alpy, Vám ve spolupráci s turistickým průvodcem Grenzgenial nabízí atraktivní slevu 15 €, která představuje nejvyšší nabízené zvýhodnění na jednodenní lyžování. Uspořených 15 € Vám pokryje určitě náklady a cestu autem na Hochficht a zpět.

Číst dále

PŮJČOVNY LYŽÍ NA LIPNĚ NABÍZÍ SLEVY AŽ 50%

Zapomeňte na starosti se sháněním lyžařského vybavení! Ať pro Vás nebo pro děti, které za rok opět povyrostou. Nevyhazujte peníze z okna za drahé lyže, snowboardy či běžky, pokud v zimě lyžujete jen občas. Místo toho využijte kvalitních služeb zimních půjčoven na Lipně a díky atraktivním slevám s turistickým průvodcem Grenzgenial ušetříte stokoruny i více.

V půjčovnách lyžařského vybavení na Lipně či ve Frymburku si můžete vypůjčit jak jednotlivé vybavení, tak kompletní výhodné carvingové, snowboardové i běžecké sety vč. obuvi, hůlek, atd.

Číst dále

Bruslení na Lipně - Ledová magistrála Lipno

Fenomén jménem bruslení na zamrzlém Lipně

Kombinace atraktivního lyžování na Lipně i v blízkém Rakousku s bruslením na zamrzlé hladině Lipna. Toto jedinečné a magické spojení můžete zažít pouze na Lipně, a proto je zimní dovolená na Lipně stále populárnější a každoročně přiláká desetitisíce nadšených fandů lyžování a bruslení.

Číst dále
Svět pod hladinou Frymburk

Výstava Svět pod hladinou ve Frymburku

Úžasná podívaná ze života sladkých vod i oceánů

Ve Frymburku na Lipně byla otevřena jedna z nejzajímavějších zábavních atrakcí pro rodiny s dětmi. Nový Svět pod hladinou ve Wellness Hotelu Frymburk vás zavede do tajů sladkých vod i světových oceánů a jeho návštěva se hlavně pro děti stane nezapomenutelným zážitkem.

Vedle živých ryb můžete obdivovat desítky lastur mušlí či obří čelisti žraloků připomínající právě nabroušenou pilu. Anebo si u foto pointu na hlavu nasadit skafandr z časů Julese Verna a odnést si domů vzpomínku na návštěvu Světa pod hladinou.

Číst dále